Implicaties Landelijk Kwaliteitsstatuut GGZ voor de Verslavingsarts KNMG
Op maandag 25 januari 2021 heeft de VVGN een gesprek gevoerd met de Kwaliteitsraad van het Zorginstituut Nederland. Deze had, gebruik makend van haar doorzettingsmandaat, het Landelijk Kwaliteitsstatuut GGZ vastgesteld. De inhoud van dat statuut baarde de VVGN grote zorgen, en onze partnerorganisaties met ons. Wij lazen terug dat de verslavingsarts KNMG in veel gevallen niet de ruimte kreeg als regiebehandelaar op te treden binnen het team, om de zorg naar de patiënt te optimaliseren. Een tweede zorg was dat de rol van de verslavingsarts KNMG als regiebehandelaar ingeperkt leek te worden tot een beperkte groep patiënten. En een derde zorg was dat dit in de toekomst zou kunnen leiden tot verschraling van de verslavingszorgbehandeling.
Het gesprek met de Kwaliteitsraad heeft onze zorgen voor het grootste deel weggenomen.
De Kwaliteitsraad geeft aan dat ze de rol van indicerend en coördinerend regiebehandelaar van de verslavingsarts KNMG op zijn werkterrein volledig onderschrijft.
De patiënt die naar de 2e lijns GGZ is verwezen vanwege verslavingsproblematiek (met verslaving als primaire diagnose/dominante problematiek), valt primair in Categorie B van complexiteit van situaties (tabel 1, pag. 19 Kwaliteitsstatuut). Dat wil zeggen dat de problematiek hoogcomplex is (het betreft vaak een dubbel of triple diagnose), echter de complexiteit van het zorgaanbod laag. Dit laatste is het geval, omdat het hier handelt om een omschreven behandelaanbod, te weten de verslavingsbehandeling. En ook al is deze breed en gevarieerd, hij is niet hoogcomplex gezien deze eenduidige omschrijving. Ook een crisis zoals die kan ontstaan in het beloop van een verslavingsbehandeling, is als onderdeel opgenomen in die verslavingsbehandeling. Daarmee is ook op een dergelijk moment de verslavingsarts KNMG als coördinerend regiebehandelaar inzetbaar.
De Kwaliteitsraad had bij de indeling in een aparte D-categorie de crisisdienst voor ogen. Omdat het hierbij zeker niet per definitie om verslavingsproblematiek gaat, ziet de Kwaliteitsraad de verslavingsarts KNMG daar niet als regiebehandelaar. Deze visie deelt de VVGN. Onder categorie C valt de patiënt die (naast hoogcomplexe pathologie) hoogcomplex zorgaanbod nodig heeft. In deze categorie vallen veel patiënten die naar de algemene GGZ zijn verwezen en niet naar de verslavingszorg.
De patiëntengroep die wij tegenkomen en die in deze categorie valt, is de groep die naast een verslavingsbehandeling (in de brede zin) primair een ernstige andere psychiatrische aandoening heeft, waarvoor behandeling en soms ook verdere diagnostiek noodzakelijk is, omdat nog onvoldoende duidelijk is wat de dominante problematiek is. Een patiënt die hieronder valt, is bijvoorbeeld de patiënt waarin organisatie-overstijgende (bijv. zowel GGZ-regulier als GGZ-verslaving) behandeling noodzakelijk is. Een ander voorbeeld is de patiënt die bij verslavingszorg is aangemeld, maar waarbij in het beloop blijkt dat het handelt om een primair ernstige psychiatrische aandoening (anders dan verslaving) en die niet behandelbaar is binnen de kaders van de verslavingsbehandeling. Dat laatste maakt dan feitelijk verwijzing naar een andere zorgaanbieder noodzakelijk. De verslavingsarts KNMG kan in deze laatste categorie coördinerend regiebehandelaar zijn, waarbij de Kwaliteitsraad opmerkt dat dit een uitbreiding is (want: niet eerder zo omschreven) in het regiebehandelaarschap van de verslavingsarts KNMG.
De onduidelijkheid rondom de begrippen hoogcomplexe problematiek en hoogcomplex zorgaanbod zijn debet geweest aan de onrust die bij de VVGN en haar leden is ontstaan. Daarbij speelt nog dat het kwaliteitsstatuut bedoeld is voor de gehele GGZ, waardoor ook minder specifiek ingegaan kon worden op bijvoorbeeld verslavingszorg. Dit gesprek heeft ons veel verheldering gegeven. Het is belangrijk dat de VVGN en partners in de verslavingszorg het gesprek over het kwaliteitsstatuut blijven vervolgen, om de juiste interpretatie van dit statuut vorm te geven in de kwaliteitsstatuten die de verschillende organisaties gaan uitwerken. Op die statuten wordt ten slotte de werkelijke patiëntenzorg gebaseerd en hierop zal uiteindelijk ook gehandhaafd worden door de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ)
Uitgelicht
- Terugdringen alcohol- en drugsgebruik studenten – Bron: Trimbos 21/04/2016
- Factsheet De stand van zaken rond XTC – Bron: Trimbos 20/04/2016
- Nieuwe regels voor tabak in de Tabaks-en rookwarenwet
- Europees Drugsrapport 2016 verschenen
- Meer MDMA en meer nieuwe drugs in Europa
- Professionals slaan handen ineen: geen sigaret voor, tijdens en na zwangerschap
- Factsheet 2015 Monitor Drugsincidenten
- Vacature: Hoofd van de vervolgopleiding Verslavingsgeneeskunde
- Individuele aanvraag buitenlandse nascholing
- Synthetische cannabinoiden
- Stoppen met benzodiazepinen met behulp van een infuus
- Presentatie Karl Mann tijdens VVGN lustrumsymposium
- Verslaving wordt vaak niet herkend
- Rapport Risicobeoordeling 4-fluoramfetamine (4-FA)
- Therapie bij verslaving levert miljoenen op
- Drie mijlpalen in de bestrijding van hepatitis B en C virus infecties
- Professionals gaan samen voor een rookvrije start
- Publiekscampagne Rookvrije start voor alle kinderen
- Voorlopig model passend vervoer personen met verward gedrag
- ‘Ik rook geen sigaret, de sigaret rookt mij’
- Rapport WHO Expert Committee on Drug Dependence
- Medisch Contact themanummer Verslaving
- Europees Drugsrapport 2017 verschenen
- Blauwdruk Zorgpad voor de hepatitis C-zorg
- Groningen wil eerste rookvrije stad van Nederland worden
- Verslavingskunde Nederland bundelt expertise
- ‘Derdehandsrook’, het verborgen risico voor kinderen van rokers
- Alcoholgebruik onder 55-plussers
- Kwaliteitsvisitatie voor herregistratie 2018 en 2019
- Low cigarette consumption and risk of coronary heart disease and stroke: meta-analysis of 141 cohort studies in 55 study reports
- Medicatie voor terugvalpreventie bij alcoholverslaving: concept voor een update van de Multi-Disciplinaire Richtlijn (MDR) Alcohol uit 2009
- Refusal is tijdelijk niet leverbaar
- Nieuwsuur: Verslavingsartsen slaan alarm: door medicijntekorten kunnen doden vallen
- Staatssecretaris Blokhuis en Robert van de Graaf verslavingsarts KNMG over Rookvrije Generatie bij Hart van Nederland
- Medisch Contact: Verslavingsartsen slaan alarm om geneesmiddelentekort
- Aflevering alternatieven voor Chloordiazepoxide 5mg, 10mg en 25mg tabletten tijdelijk toegestaan
- WHO erkent gameverslaving als aandoening
- Gebruik verslavende pijnstillers loopt volgens artsen uit de hand
- Nieuwe afspraken herregistratie basisartsen: minder administratielast voor aiossen en profielartsen
- Alternatieven voor Refusal en Antabus tijdelijk toegestaan
- De vraag naar verslavingsartsen zal toenemen
- Intercollegiale toetsing in het kort
- Beschikbaarheid Refusal
- Gebruikers GHB vaker op spoedeisende hulp
- ICT is vervallen als verplicht onderdeel van de herregistratie Verslavingsarts KNMG
- Nationaal Preventieakkoord getekend door VVGN
- Drinken, eten, roken: artsen willen preventie ontzuilen
- Vacature: interim psychiater/verslavingsarts KNMG
- Aflevering alternatief voor Campral 333mg tabletten tijdelijk toegestaan
- Minister Bruno Bruins wil gebruik zeer zware pijnstillers terugdringen
- Akwa GGZ publiceert zorgstandaard ADHD
- Deskundigen: afkickkliniek ook vergoeden voor rokers
- Koninklijke onderscheiding voor Trudi Tromp Beelen
- Oproep aan alle artsen: geef via een persoonlijk filmpje uw medisch advies aan de Tweede Kamer
- Wereldgezondheidsorganisatie erkent gameverslaving
- Stoppen met benzodiazepinen met behulp van lage dosis flumazenil
- Nieuwe voorwaarden voor herregistratie per 2020
- Leveringsproblemen medicatie
- Leverbaar Thiamine injecties
- Klinieken zien aantal verslaafden aan pijnstillers verdrievoudigen
- Bijeenkomst artsennetwerk rookvrije generatie
- Speciaal team voor aanpak illegale handel in zware pijnstillers
- Geert Dom nieuwe voorzitter Europese koepelvereniging van verslavingsverenigingen
- CAM-rapport Risicobeoordeling lachgas
- Verslavingsartsen: ‘Stel maximum aan THC-gehalte in wiet’
- Schrijf je nu in voor de opleiding tot verslavingsarts!
- Standpunt van de Vereniging voor VerslavingsGeneeskunde Nederland (VVGN) over alcohol
- Meer verslavingen, dus er zijn meer verslavingsartsen nodig
- Coronavirus en de verslavingszorg
- Veelgestelde vragen opleiding n.a.v. de situatie rond COVID-19
- Wereld Niet Roken Dag – 31 mei 2020
- Alleen samen krijgen we corona onder controle
- ‘Stoptober, 28 dagen niet roken in oktober!’
- Knelpunten in de huidige omschrijving van regiebehandelaarschap
- Het College Geneeskundige Specialismen (CGS) heeft op 9 september jl. het Besluit Covid-19 vastgesteld
- Concept Generieke module: Indiceren en coördineren van zorg in de GGZ
- Proefproject voor behandeling ernstige tabaksverslaving
- Vroegtijdige herkenning van alcoholproblematiek
- Zorgverleners delen kennis en praktijkervaringen op online Platform stoppen met roken
- Inspiratiemaand Studenten, alcohol, drugs en tabak 2020!
- Kennisgeving vaststelling Besluit Covid-19
- Lachgas verslavender dan gedacht: ‘Het is geen onschuldig middel’
- Intentieverklaring ‘Maak de zorg rookvrij’
- Verslavingsarts: een geweldig vak!
- ‘Dranquilo’-campagne om drinkgewoontes te doorbreken
- Reactie VVGN op het Landelijk Kwaliteitsstatuut GGZ
- Update Landelijk Kwaliteitsstatuut GGZ (ledenbrief)
- Met de billen bloot – Ik-pas-campagne
- Implicaties Landelijk Kwaliteitsstatuut GGZ voor de Verslavingsarts KNMG
- RIVM: maak ongezond eten duurder en gezond eten goedkoper
- Klinieken bezorgd over toename gokverslavingen sinds corona
- CAM Quick Scan rapportage van 3-MMC
- Review artikel GHB gebruikers
- Reorganization of Substance Use Treatment and Harm Reduction Services During the COVID-19 Pandemic: A Global Survey
- Stuurgroep Landelijk Kwaliteitsstatuut GGZ opgericht
- Blokhuis verbiedt designerdrug 3-MMC onder Opiumwet
- Stoptober 2021
- Nieuwe website www.startalsarts.nl
- Inschrijven voor de opleiding tot verslavingsarts
- Campagne ADHD
- Vacature Algemeen bestuurslid VVGN
- VVGN en LAD versterken samen positie Verslavingsarts KNMG
- Nieuwe raming Capaciteitsorgaan voor de Beroepen Geestelijke Gezondheid
- 10 February 2022 (13:00 – 15:00 uur) Networking in Addiction Medicine at a Global Level
- Ben je benieuwd naar de werkzaamheden van een verslavingsarts KNMG? En hoe je tot opleiding komt als verslavingsarts?
- Artsen: steeds meer mensen verslaafd aan slaap- en kalmeringsmiddelen
- Jelmer Weijs, verslavingsarts KNMG aan tafel bij HLF8 over de gevaren van lachgas en de ingediende motie.
- VVGN gesprek met Tweede Kamerlid Mirjam Bikker
- VVGN steunt oproep SBOH: meer opleidingsplaatsen buiten het ziekenhuis!
- Reactie VVGN op stopzetten alcoholtafel door staatsecretaris van Ooijen
- Zien drinken, doet drinken
- Promotie Rouhollah Qurishi
- Verslavingsarts KNMG centraal in debat over verslavingszorg
- Werkbezoek staatssecretaris VVGN
- Advies verkiezingsprogrammacommissies